1. We are looking for a volunteer to help out with entering the DC and Marvel comics solicitations. If you are interested, please contact Harley.
    Dismiss Notice
  2. Just in time for Halloween, enter for a chance to win a $50 Gift Card from FUN.com! Details here.
    Dismiss Notice

Nicktoons Fantasy Schedule Thread

Discussion in 'The Nicktoons Forum' started by shoohorn, Jun 15, 2015.

  1. Cartoon Ruler

    Cartoon Ruler I Like Waffles

    Joined:
    Dec 11, 2011
    Messages:
    3,948
    Likes Received:
    418
    Here's my Nicktoons schedule for this Spring.

    Weekdays
    06:00AM The Fairly OddParents (x2)
    07:00AM Power Rangers Dino Super Charge
    07:30AM Yu-Gi-Oh! Arc-V
    08:00AM Teenage Mutant Ninja Turtles (x3)
    09:30AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x3)
    11:00AM The Penguins of Madagascar (x3)
    12:30PM Back at the Barnyard (x3)
    02:00PM Breadwinners (x3)
    03:30PM Sanjay and Craig (x3)
    05:00PM Harvey Beaks (x2)
    06:00PM Pig Goat Banana Cricket (x2)
    07:00PM The Fairly OddParents (x2)
    08:00PM The Loud House (x2)
    09:00PM SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) / NickSports (Fri) (x4)
    11:00PM Teenage Mutant Ninja Turtles (x2)
    12:00AM Sanjay and Craig (Mon-Thu) / NickSports (Fri) (x2)
    01:00AM My Life as a Teenage Robot (Mon-Thu) / NickSports (Fri) (x2)
    02:00AM Invader ZIM (x2)
    03:00AM Danny Phantom (x2)
    04:00AM The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x2)
    05:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)

    Weekends
    06:00AM Teenage Mutant Ninja Turtles (x2)
    07:00AM Rabbids Invasion (x2)
    08:00AM Harvey Beaks (x2)
    09:00AM ALVINNN!!! and the Chipmunks (x2)
    10:00AM Breadwinners (x2)
    11:00AM Pig Goat Banana Cricket (x2)
    12:00PM Sanjay and Craig (x2)
    01:00PM Bunsen is a Beast! (Sat) / The Fairly OddParents (Sun)
    01:30PM The Fairly OddParents (x3)
    03:00PM Teenage Mutant Ninja Turtles (x4)
    05:00PM Power Rangers Ninja Steel (Sat) / Power Rangers Dino Super Charge (Sun) (x2)
    06:00PM Yu-Gi-Oh! Arc-V (x2)
    07:00PM Sanjay and Craig (x3)
    08:30PM The Loud House (x3)
    10:00PM Bunsen is a Beast! (Sat) / SpongeBob SquarePants (Sun)
    10:30PM SpongeBob SquarePants (x5)
    01:00AM The Fairly OddParents (x4)
    03:00AM Danny Phantom (x2)
    04:00AM The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x2)
    05:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
     
    • Like Like x 1
  2. superkeegan9100

    superkeegan9100 Well-known user and expert in cartoons

    Joined:
    Jan 10, 2015
    Messages:
    5,425
    Likes Received:
    1,115
    If only Nicktoons had variety like that in reality...
     
    • Agree Agree x 1
  3. superkeegan9100

    superkeegan9100 Well-known user and expert in cartoons

    Joined:
    Jan 10, 2015
    Messages:
    5,425
    Likes Received:
    1,115
    DOUBLE POST
    I decided to make another schedule for Nicktoons, because, you know... (crappy schedule and all)
    WEEKDAYS:
    06:00AM The Fairly OddParents
    06:30AM Bunsen is a Beast!
    07:00AM Get Blake!
    07:30AM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    08:00AM Power Rangers
    08:30AM Teenage Mutant Ninja Turtles
    09:00AM SpongeBob SquarePants (x2)
    10:00AM The Mighty B! (x2)
    11:00AM Random! Cartoons (MON/WED/FRI)/Making Fiends (TUE/THU)
    11:30AM ALVINNN!!! and the Chipmunks
    12:00PM The Loud House (x2)
    01:00PM Harvey Beaks (x2)
    02:00PM The Fairly OddParents
    02:30PM SpongeBob SquarePants
    03:00PM My Life as a Teenage Robot
    03:30PM Danny Phantom
    04:00PM The Penguins of Madagascar (x2)
    05:00PM Back at the Barnyard (x2)
    06:00PM Robot and Monster (x2)
    07:00PM Avatar: The Last Airbender (MON/WED/FRI)/The Legend of Korra (TUE/THU)
    07:30PM Power Rangers
    08:00PM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    08:30PM Teenage Mutant Ninja Turtles
    09:00PM The Loud House
    09:30PM Bunsen is a Beast!
    10:00PM SpongeBob SquarePants (x2)
    11:00PM Random! Cartoons (MON/WED/FRI)/Making Fiends (TUE/THU)
    11:30PM ALVINNN!!! and the Chipmunks
    12:00AM The Penguins of Madagascar (x2)
    01:00AM Back at the Barnyard (x2)
    02:00AM Robot and Monster (x2)
    03:00AM Invader ZIM (x2)
    04:00AM The Ren and Stimpy Show (x2)
    05:00AM Rugrats (x2)

    WEEKENDS:
    06:00AM Monsters vs. Aliens (x2)
    07:00AM Back at the Barnyard (x2)
    08:00AM Rabbids Invasion
    08:30AM ALVINNN!!! and the Chipmunks
    09:00AM Teenage Mutant Ninja Turtles
    09:30AM Power Rangers
    10:00AM Yu-Gi-Oh! ARC-V (x2)
    11:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    12:00PM Avatar: The Last Airbender (x2)
    01:00PM T.U.F.F. Puppy (x2)
    02:00PM Bunsen is a Beast!
    02:30PM The Loud House
    03:00PM Sanjay and Craig
    03:30PM Breadwinners
    04:00PM Pig Goat Banana Cricket
    04:30PM SpongeBob SquarePants (x2)
    05:30PM Teenage Mutant Ninja Turtles (x2)
    06:30PM Power Rangers
    07:00PM Avatar: The Last Airbender
    07:30PM The Legend of Korra
    08:00PM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    08:30PM Teenage Mutant Ninja Turtles
    09:00PM The Loud House
    09:30PM Bunsen is a Beast!
    10:00PM SpongeBob SquarePants (x2)
    11:00PM El Tigre: The Adventures of Manny Rivera
    11:30PM Catscratch
    12:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    01:00AM Avatar: The Last Airbender (x2)
    02:00AM T.U.F.F. Puppy (x2)
    03:00AM Pig Goat Banana Cricket
    03:30AM The Loud House
    04:00AM The Ren and Stimpy Show (x2)
    05:00AM ChalkZone
    05:30AM Catscratch
     
    • Like Like x 1
  4. SparkleMan

    SparkleMan Well-Known Member

    Joined:
    May 2, 2016
    Messages:
    1,033
    Likes Received:
    180
    Doing this because why not
    WEEKDAYS:
    6:00: Harvey Beaks
    6:30: Teenage Robot
    7:00: Avatar
    7:30: Korra
    8:00: Making Fiends (Just started watching this and it's AWESOME)
    8:30: Kappa Mikey
    9:00: Wild Thornberries
    9:30: ChalkZone
    10:00: Barnyard
    10:30: Mighty B!
    11:00: Fanboy And Chum Chum (I never really had any problem with the show)
    11:30: Sanjay And Craig
    12:00: Mighty B!
    12:30: Robot and Monster
    1:00: CatDog
    1:30: All Grown Up!
    2:00: Pelswick (MON-THURS) ChalkZone (FRI)
    2:30: Rocko's Modern Life
    3:00: Invader ZiM
    3:30: Ren & Stimpy
    4:00: Planet Sheen
    4:30: Jimmy Neutron
    5:00: Pelswick
    5:30: El Tigre
    6:00: Mighty B!
    6:30: Making Fiends
    7:00: Kappa Mikey
    7:30: ChalkZone
    8:00: Hey Arnold
    8:30: Barnyard
    9:00: Avatar
    9:30: Korra
    10:00: Avatar
    10:30: Korra
    11:00: Planet Sheen
    11:30: SpongeBob
    12:00: FOP
    12:30: Hey Arnold
    1:00: Rugrats
    1:30: All Grown Up
    2:00: Bunsen Is A Beast
    2:30: Harvey Beaks
    3:00: Invader ZiM
    3:30: Monsters vs. Aliens
    4:00: SpongeBob (Seasons 9-10)
    4:30: Rugrats
    5:00: Peppa Pig (...don't ask)
    5:30: Ren & Stimpy
    WEEKENDS
    6:00: Kung Fu Panda (x2)
    7:00: Mighty B!
    7:30: Rugrats
    8:00: All Grown Up
    8:30: Catscratch (x4)
    10:30: Barnyard
    11:00: Teenage Robot (SAT) Ren & Stimpy (SUN)
    11:30: Catscratch
    12:00: Robot & Monster
    12:30: Avatar
    1:00: Korra (x2)
    2:00: FOP
    2:30: SpongeBob
    3:00: Catscratch
    3:30: El Tigre
    4:00: Peppa Pig
    4:30: Mighty B!
    5:00: Jimmy Neutron
    5:30: Avatar
    6:00: Invader ZiM
    6:30: Penguins
    7:00: Kung Fu Panda
    7:30: Robot and Monster
    8:00: Kung Fu Panda
    8:30: Planet Sheen
    9:00: ChalkZone
    9:30: Kappa Mikey
    10:00: Hey Arnold
    10:30: All Grown Up
    11:00: Mighty B!
    11:30: Rugrats
    12:00: Kung Fu Panda
    12:30: Rugrats
    1:00: Mighty B!
    1:30: Robot and Monster
    2:00: Planet Sheen
    2:30: Jimmy Neutron (x4)
    4:30: Peppa Pig
    5:00: Rocko's Modern Life (x2)
     
  5. Kjman

    Kjman New Member

    Joined:
    Apr 1, 2017
    Messages:
    4
    Likes Received:
    1
    Here's Mine
    Weekdays:
    6:00am Avatar
    6:30am Avatar
    7:00am Jimmy Neutron
    7:30am Jimmy Neutron
    8:00am Danny Phantom
    8:30am Danny Phantom
    9:00am Power Rangers Dino Charge
    9:30am Power Rangers Dino Charge
    10:00am Teenage Mutant Ninja Turtles
    10:30am Teenage Mutant Ninja Turtles
    11:00am Rocko's Modern Life
    11:30am Rocko's Modern Life
    12:00pm SpongeBob SquarePants
    12:30pm SpongeBob SquarePants
    1:00pm Harvey Beaks
    1:30pm Harvey Beaks
    2:00pm The Loud House
    2:30pm The Loud House
    3:00pm Invader ZIM
    3:30pm Invader ZIM
    4:00pm The Legend of Korra
    4:30pm The Legend of Korra
    5:00pm Back at The Barnyard
    5:30pm Back at The Barnyard
    6:00pm T.U.F.F. Puppy
    6:30pm T.U.F.F. Puppy
    7:00pm Harvey Beaks
    7:30pm Harvey Beaks
    8:00pm SpongeBob SquarePants
    8:30pm SpongeBob SquarePants
    9:00pm The Fairly OddParents (Mon, Tue, Thu) Harvey Beaks (Wed) Crashletes (Fri)
    9:30pm The Fairly OddParents (Mon, Tue, Thu) Harvey Beaks (Wed) Crashletes (Fri)
    10:00pm Pig Goat Banana Cricket (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    10:30pm Pig Goat Banana Cricket (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    11:00pm SpongeBob SquarePants
    11:30pm SpongeBob SquarePants
    12:00am Monsters vs. Aliens (Mon-Thu) Crashletes (Fri)
    12:30am Monsters vs. Aliens (Mon-Thu) Crashletes (Fri)
    1:00am The Legend of Korra (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    1:30am The Legend of Korra (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    2:00am SpongeBob SquarePants
    2:30am SpongeBob SquarePants
    3:00am SpongeBob SquarePants
    3:30am SpongeBob SquarePants
    4:00am Back at The Barnyard
    4:30am Back at The Barnyard
    5:00am Jimmy Neutron
    5:30am Jimmy Neutron

    Weekends:
    6:00am Jimmy Neutron
    6:30am Jimmy Neutron
    7:00am Back at The Barnyard
    7:30am Back at The Barnyard
    8:00am Teenage Mutant Ninja Turtles
    8:30am Teenage Mutant Ninja Turtles
    9:00am The Mighty B!
    9:30am The Mighty B!
    10:00am The Loud House
    10:30am The Loud House
    11:00am My Life as a Teenage Robot
    11:30am My Life as a Teenage Robot
    12:00pm Harvey Beaks
    12:30pm Harvey Beaks
    1:00pm The Penguins of Madagascar
    1:30pm The Penguins of Madagascar
    2:00pm The Legend of Korra
    2:30pm The Legend of Korra
    3:00pm Digimon Fusion
    3:30pm Digimon Fusion
    4:00pm Yu-Gi-Oh! Arc-V
    4:30pm Yu-Gi-Oh! Arc-V
    5:00pm Power Rangers Ninja Steel
    5:30pm Bunsen is a Beast!
    6:00pm - 8:00pm LBX (Sat) Yu-Gi-Oh! Arc-V (Sun)
    8:00pm Invader ZIM
    8:30pm Invader ZIM
    9:00pm Jimmy Neutron
    9:30pm Jimmy Neutron
    10:00pm Avatar
    10:30pm Avatar
    11:00pm Harvey Beaks
    11:30pm Harvey Beaks
    12:00am The Fairly OddParents
    12:30am The Fairly OddParents
    1:00am El Tigre
    1:30am El Tigre
    2:00am Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
    2:30am Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
    3:00am Avatar
    3:30am Avatar
    4:00am The Legend of Korra
    4:30am The Legend of Korra
    5:00am SpongeBob SquarePants
    5:30am SpongeBob SquarePants
     
    • Like Like x 1
  6. Kjman

    Kjman New Member

    Joined:
    Apr 1, 2017
    Messages:
    4
    Likes Received:
    1
    I changed my schedule a bit for the summer
    Weekdays:
    6:00am The Mighty B!
    6:30am The Mighty B!
    7:00am El Tigre
    7:30am El Tigre
    8:00am The Penguins of Madagascar
    8:30am The Penguins of Madagascar
    9:00am Power Rangers Dino Charge
    9:30am Power Rangers Dino Charge
    10:00am Teenage Mutant Ninja Turtles
    10:30am Teenage Mutant Ninja Turtles
    11:00am Rocko's Modern Life
    11:30am Rocko's Modern Life
    12:00pm SpongeBob SquarePants
    12:30pm SpongeBob SquarePants
    1:00pm Harvey Beaks
    1:30pm Harvey Beaks
    2:00pm The Loud House
    2:30pm The Loud House
    3:00pm Invader ZIM
    3:30pm Invader ZIM
    4:00pm The Legend of Korra
    4:30pm The Legend of Korra
    5:00pm Back at The Barnyard
    5:30pm Back at The Barnyard
    6:00pm T.U.F.F. Puppy
    6:30pm T.U.F.F. Puppy
    7:00pm Harvey Beaks
    7:30pm Harvey Beaks
    8:00pm SpongeBob SquarePants
    8:30pm SpongeBob SquarePants
    9:00pm The Fairly OddParents (Mon, Tue, Thu) Harvey Beaks (Wed) Crashletes (Fri)
    9:30pm The Fairly OddParents (Mon, Tue, Thu) Harvey Beaks (Wed) Crashletes (Fri)
    10:00pm Pig Goat Banana Cricket (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    10:30pm Pig Goat Banana Cricket (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    11:00pm SpongeBob SquarePants
    11:30pm SpongeBob SquarePants
    12:00am Monsters vs. Aliens (Mon-Thu) Crashletes (Fri)
    12:30am Monsters vs. Aliens (Mon-Thu) Crashletes (Fri)
    1:00am The Legend of Korra (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    1:30am The Legend of Korra (Mon-Thu) Paradise Run (Fri)
    2:00am SpongeBob SquarePants
    2:30am SpongeBob SquarePants
    3:00am SpongeBob SquarePants
    3:30am SpongeBob SquarePants
    4:00am Back at The Barnyard
    4:30am Back at The Barnyard
    5:00am Jimmy Neutron
    5:30am Jimmy Neutron

    Weekends:
    6:00am Jimmy Neutron
    6:30am Jimmy Neutron
    7:00am Back at The Barnyard
    7:30am Back at The Barnyard
    8:00am Teenage Mutant Ninja Turtles
    8:30am Teenage Mutant Ninja Turtles
    9:00am Danny Phantom
    9:30am Danny Phantom
    10:00am The Loud House
    10:30am The Loud House
    11:00am My Life as a Teenage Robot
    11:30am My Life as a Teenage Robot
    12:00pm Harvey Beaks
    12:30pm Harvey Beaks
    1:00pm The Penguins of Madagascar
    1:30pm The Penguins of Madagascar
    2:00pm Avatar
    2:30pm Avatar
    3:00pm The Legend of Korra
    3:30pm The Legend of Korra
    4:00pm Yu-Gi-Oh! Arc-V
    4:30pm Yu-Gi-Oh! Arc-V
    5:00pm Power Rangers Ninja Steel
    5:30pm Bunsen is a Beast!
    6:00pm - 8:00pm LBX (Sat) Yu-Gi-Oh! Arc-V (Sun)
    8:00pm Invader ZIM
    8:30pm Invader ZIM
    9:00pm Jimmy Neutron
    9:30pm Jimmy Neutron
    10:00pm Avatar
    10:30pm Avatar
    11:00pm Harvey Beaks
    11:30pm Harvey Beaks
    12:00am The Fairly OddParents
    12:30am The Fairly OddParents
    1:00am El Tigre
    1:30am El Tigre
    2:00am Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
    2:30am Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
    3:00am Avatar
    3:30am Avatar
    4:00am The Legend of Korra
    4:30am The Legend of Korra
    5:00am SpongeBob SquarePants
    5:30am SpongeBob SquarePants
     
  7. Micahel Cataldo

    Joined:
    Oct 24, 2015
    Messages:
    402
    Likes Received:
    23
    Here's my schedule for the channel because it airs too many live actions shows so here it is:

    Weekdays
    6:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x2)
    7:00am Back at the Barnyard (x2)
    8:00am Power Rangers Samurai (x2)
    9:00am Invader ZIM (x2)
    10:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x3)
    11:30am Planet Sheen
    12:00pm Invader ZIM (x2)
    1:00pm Back at the Barnyard (x2)
    2:00pm Planet Sheen
    2:30pm T.U.F.F. Puppy
    3:00pm Harvey Beaks
    3:30pm The Loud House
    4:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
    5:00pm Wolverine and the X-Men
    5:30pm Iron Man: Armored Adventures
    6:00pm Voltron Force
    6:30pm Dragonball GT
    7:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
    8:00pm Monsuno (Mon) Planet Sheen (Tue-Fri)
    8:30pm Planet Sheen
    9:00pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
    9:30pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Planet Sheen
    10:00pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
    10:30pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
    11:00pm Planet Sheen (Mon-Thu) Robot and Monster (Fri)
    11:30pm Planet Sheen (Mon-Thu) The Fairly OddParents (Fri)
    12:00am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
    12:30am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Planet Sheen (Fri)
    1:00am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
    1:30am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
    2:00am Dragon Ball Z Kai
    2:30am Iron Man: Armored Adventures
    3:00am Voltron Force
    3:30am Wolverine and the X-Men
    4:00am El Tigre: The Adventures of Manny Rivera (x4, Mon) Back at the Barnyard (x4, Tue) My Life as a Teenage Robot (x4, Wed) The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x4, Thu) Danny Phantom (x4, Fri)

    Weekends
    6:00am The Loud House (x2)
    7:00am Avatar: The Last Airbender (x2)
    8:00am Power Rangers Samurai (Sat) Wild Grinders (Sun)
    8:30am Power Rangers Samurai (Sat) Planet Sheen (Sun)
    9:00am Mysticons (x2, Sat) Dragonball GT (x2, Sun)
    10:00am Power Rangers Super Samurai (x2, Sat) Huntik: Secrets & Seekers (x2, Sun)
    11:00am Monsuno (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
    11:30am Wild Grinders (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
    12:00pm Wild Grinders (Sat) Monsuno (Sun)
    12:30pm Planet Sheen (x2)
    1:30pm Dragonball GT
    2:00pm Avatar: The Last Airbender (x4)
    4:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
    5:00pm Back at the Barnyard (x2)
    6:00pm Wild Grinders
    6:30pm Planet Sheen
    7:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
    8:00pm The Fairly OddParents (Sat) Monsuno (Sun)
    8:30pm The Fairly OddParents
    9:00pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
    9:30pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
    10:00pm Wild Grinders (Sat) Planet Sheen (Sun)
    10:30pm Planet Sheen
    11:00pm Robot and Monster
    11:30pm The Fairly OddParents
    12:00am SpongeBob SquarePants (x2)
    1:00am The Legend of Korra (x2)
    2:00am Dragon Ball Z Kai
    2:30am Iron Man: Armored Adventures
    3:00am Voltron Force
    3:30am Wolverine and the X-Men
    4:00am Welcome to the Wayne (x2)
    5:00am ChalkZone
    5:30am All Grown Up

    What do you think of this schedule I made for Nicktoons?
     
    • Like Like x 1
  8. Antonio Bravo

    Antonio Bravo IDOL UP!

    Joined:
    Sep 11, 2016
    Messages:
    291
    Likes Received:
    132
    Well, here's my updated schedule.

    Weekdays

    6:00 Kappa Mikey
    6:30 Wayside
    7:00 Oh Yeah! Cartoons!
    7:30 Edgar And Ellen
    8:00 Three Delivery
    8:30 Making Fiends
    9:00 ChalkZone
    9:30 ChalkZone
    10:00 Jimmy Neutron
    10:30 Jimmy Neutron
    11:00 Danny Phantom
    11:30 Danny Phantom
    12:00 Invader ZIM
    12:30 Invader ZIM
    1:00 My Life As a Teenage Robot
    1:30 My Life As A Teenage Robot
    2:00 The Mighty B!
    2:30 Back At The Barnyard
    3:00 El Tigre
    3:30 El Tigre
    4:00 T.U.F.F Puppy
    4:30 T.U.F.F Puppy
    5:00 Fairly Oddparents
    5:30 Fairly Oddparents
    6:00 Spongebob Squarepants
    6:30 Spongebob Squarepants
    7:00 Spongebob Squarepants
    7:30 Fairly Oddparents
    The Splat On Nicktoons
    8:00 Doug
    8:30 Hey Arnold!
    9:00 Ahh! Real Monsters
    9:30 Rocko's Modern Life
    10:00 Catdog
    10:30 Ren And Stimpy
    11:00 KaBlam!
    11:30 The Angry Beavers
    12:00 Rugrats
    Regular Nicktoons Schedule
    12:30 Random! Cartoons
    1:00 The Wild Thornberrys
    1:30 The Wild Thornberrys
    2:00 As Told By Ginger
    2:30 As Told By Ginger
    3:00 Rocket Power
    3:30 Rocket Power
    4:00 All Grown Up
    4:30 All Grown Up
    5:00 The X's
    5:30 The X's

    Saturday

    6:00 Kappa Mikey
    6:30 Kappa Mikey
    7:00 Wayside
    7:30 Wayside
    8:00 Robot And Monster
    8:30 Robot And Monster
    9:00 Yakkity Yak
    9:30 Yakkity Yak
    10:00 My Dad The Rock Star
    10:30 My Dad The Rock Star
    11:00 6teen
    11:30 6teen
    12:00 Avatar: The Last Airbender
    12:30 Avatar: The Last Airbender
    1:00 Huntik: Secrets And Seekers
    1:30 Di-Gata Defenders
    2:00 Biker Mice From Mars
    2:30 Kirby: Right Back At Ya!
    3:00 Bratz
    3:30 Magi-Nation
    4:00 Fantastic Four: World's Greatest Heroes
    4:30 Martin Mystery
    5:00 Regal Academy
    5:30 Kuu Kuu Harajuku (New to Nicktoons)
    6:00 Power Rangers
    6:30 Power Rangers
    7:00 Kamen Rider: Dragon Knight
    7:30 Kamen Rider: Dragon Knight
    8:00 TMNT (2012)
    8:30 TMNT (2012)
    9:00 TMNT (2003)
    9:30 TMNT (2003)
    10:00 Pretty Cure
    10:30 Pretty Cure
    11:00 Stoked
    11:30 Stoked
    12:00 Wild Grinders
    12:30 Catscratch
    1:00 Catscratch
    1:30 Wild Grinders
    2:00 Invader ZIM
    2:30 Invader ZIM
    3:00 Back At The Barnyard
    3:30 Back At The Barnyard
    4:00 T.U.F.F Puppy
    4:30 T.U.F.F Puppy
    5:00 Spongebob Squarepants
    5:30 Spongebob Squarepants

    Sunday

    6:00 Iron Man: Armored Adventures
    6:30 Wolverine And The X-Men
    7:00 Speed Racer: The Next Generation
    7:30 Digimon: Digital Monsters
    8:00 Yu-Gi-Oh!
    8:30 LBX
    9:00 Battle Spirits (New)
    9:30 B-Daman Crossfire
    10:00 Yu-Gi-Oh Arc-V (New)
    10:30 Yu-Gi-Oh VRAINS (New to American TV)
    11:00 Hyperdrive Gyrozetter (New On American TV)
    11:30 Digimon Fusion
    12:00 Breadwinners
    12:30 Breadwinners
    1:00 Sanjay And Craig
    1:30 Sanjay And Craig
    2:00 Harvey Beaks
    2:30 Pig Goat Banana Cricket
    3:00 Korra
    3:30 Korra
    4:00 Mysticons
    4:30 Mysticons
    5:00 Tai-Chi Chasers
    5:30 Mix Master Final Force
    6:00 Get Blake!
    6:30 Monsuno
    7:00 K-ON!
    7:30 K-ON!
    8:00 Bunsen is a Beast!
    8:30 Bunsen is a Beast!
    9:00 Welcome To The Wayne
    9:30 Welcome To The Wayne
    10:00 The Loud House
    10:30 The Loud House
    11:00 Penguins Of Madagascar
    11:30 Penguins Of Madagascar
    12:00 Monsters Vs. Aliens
    12:30 Monsters Vs. Aliens
    1:00 Pelswick
    1:30 Pelswick
    2:00 Tak And The Power Of Juju
    2:30 Tak And The Power Of Juju
    3:00 Yu-Gi-Oh ZEXAL
    3:30 Digimon: Digital Monsters
    4:00 Battle Spirits
    4:30 NFL Rush Zone
    5:00 Yu-Gi-Oh!
    5:30 LBX
     
  9. superkeegan9100

    superkeegan9100 Well-known user and expert in cartoons

    Joined:
    Jan 10, 2015
    Messages:
    5,425
    Likes Received:
    1,115
    I made this schedule because I was inspired by the old ones.
    WEEKDAYS:
    06:00AM Power Rangers
    06:30AM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    07:00AM Mysticons
    07:30AM Teenage Mutant Ninja Turtles
    08:00AM ALVINNN!!! and the Chipmunks
    08:30AM SpongeBob SquarePants
    09:00AM Power Rangers (x2)
    10:00AM Danny Phantom
    10:30AM Planet Sheen
    11:00AM Fanboy and Chum-Chum
    11:30AM Sanjay and Craig
    12:00PM The Mighty B! (x2)
    01:00PM The Adventures of Jimmy Neutron, Boy Genius
    01:30PM The Penguins of Madagascar (x2)
    02:30PM SpongeBob SquarePants
    03:00PM Mysticons
    03:30PM ALVINNN!!! and the Chipmunks
    04:00PM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    05:00PM Back at the Barnyard (x2)
    06:00PM Monsters vs. Aliens (x2)
    07:00PM Avatar: The Last Airbender
    07:30PM Teenage Mutant Ninja Turtles
    08:00PM Bunsen is a Beast!
    08:30PM Welcome to the Wayne (MONDAY-THURSDAY)/Massive Monster Mayhem (FRIDAY)
    09:00PM MARATHONS
    MONDAY: SpongeBob SquarePants
    TUESDAY: The Ren and Stimpy Show
    WEDNSDAY: The Fairly OddParents
    THURSDAY: The Loud House
    FRIDAY: Invader ZIM
    12:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    01:00AM Back at the Barnyard (x2)
    02:00AM Monsters vs. Aliens (x2)
    03:00AM Invader ZIM (x2)
    04:00AM Danny Phantom (x2)
    05:00AM The Mighty B! (x2)

    SATURDAYS:
    06:00AM My Life as a Teenage Robot (x2)
    07:00AM Invader ZIM (x2)
    08:00AM T.U.F.F. Puppy (x2)
    09:00AM Mysticons (x2)
    10:00AM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    10:30AM Teenage Mutant Ninja Turtles
    11:00AM Avatar: The Last Airbender
    11:30AM Power Rangers
    12:00PM SpongeBob SquarePants (x2)
    01:00PM Sanjay and Craig (x2)
    02:00PM Breadwinners (x2)
    03:00PM Harvey Beaks (x2)
    04:00PM Pig Goat Banana Cricket (x2)
    05:00PM Welcome to the Wayne (x2)
    06:00PM Bunsen is a Beast! (x2)
    07:00PM The Fairly OddParents (x2)
    08:00PM SpongeBob SquarePants (x2)
    09:00PM Harvey Beaks (x6)
    12:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    01:00AM Back at the Barnyard (x2)
    02:00AM Monsters vs. Aliens (x2)
    03:00AM Invader ZIM (x2)
    04:00AM Danny Phantom (x2)
    05:00AM ChalkZone
    05:30AM The Fairly OddParents

    SUNDAYS:
    06:00AM My Life as a Teenage Robot (x2)
    07:00AM Invader ZIM (x2)
    08:00AM T.U.F.F. Puppy (x2)
    09:00AM Rocko’s Modern Life
    09:30AM The Ren and Stimpy Show
    {Nicktoons Ultrablock}
    10:00AM Power Rangers
    10:30AM Massive Monster Mayhem
    11:00AM Yu-Gi-Oh! ARC-V
    11:30AM Mysticons

    12:00PM Back at the Barnyard (x2)
    01:00PM Bunsen is a Beast (x2)
    02:00PM Welcome to the Wayne
    02:30PM The Loud House
    03:00PM Harvey Beaks (x2)
    04:00PM The Penguins of Madagascar (x2)
    05:00PM SpongeBob SquarePants (x2)
    06:00PM The Loud House
    06:30PM Welcome to the Wayne
    07:00PM Sanjay and Craig
    07:30PM Breadwinners
    08:00PM The Fairly OddParents (x2)
    09:00PM SpongeBob SquarePants (x6)
    12:00AM Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (x2)
    01:00AM Back at the Barnyard (x2)
    02:00AM Monsters vs. Aliens (x2)
    03:00AM Invader ZIM (x2)
    04:00AM Danny Phantom (x2)
    05:00AM ChalkZone
    05:30AM The Fairly OddParents
     

Share This Page

  • Find Toonzone on Facebook

  • Toonzone News

  • Site Updates

    Upcoming Premieres

  • Toonzone Fan Sites


Tac Anti Spam from Surrey Forum